A fehérvári Wing Tsun mester, aki civilben pedagógiai asszisztens az Arany Jánosban
2019. augusztus 27. írta: blgblogger

A fehérvári Wing Tsun mester, aki civilben pedagógiai asszisztens az Arany Jánosban

fooksaukuen.jpg

Sylvester Mátyás Székesfehérváron és Veszprémben tart Wing Tsun edzéseket, szabadidejében pedig (meglepetés!) saját magát képzi tovább a kung fu-ban. Bár idejének jelentős részét az edzések teszik ki, Mátyás civilben az Arany János Általános Iskola és Szakiskola tanárainak munkáját segíti, mint pedagógiai asszisztens.

Amikor visszaköltöztem Fehérvárra, elkezdtem körbejárni a helyi harcművészeti iskolákat. Azt tudtam, hogy a kicsit brutális, nyers erőre épülő harcmodorok nem nekem valók, így a ketrecharchoz köthető küzdősportokat kapásból kizártam. Mivel korábban az Iaido útján is jártam, fontos volt, hogy olyan iskolát keressek, ahol nem csak a fizikai kontaktus, de a szellemi út is hangsúlyos. Ennek megfelelően nagyjából csak a karate és a kung fu jöhetett szóba. Japán harcmodorokból bőven van választék Fehérváron és környékén, párat én magam is kipróbáltam, de valahogy sosem értek körbe a dolgok, mindig hiányzott valami. Ráadásul manapság a kínai szemléletmódot és létfelfogást egy kicsit közelebb is érzem magamhoz, mint a japánt, így nem volt kérdés, hogy meglátogatok egy kung fu edzést is. Na, ebben már annyira nincs eleresztve Fehérvár, bár kétségtelen, hogy azért van pár iskola, melyek közül lehet választani. Hogy én miért Mátyás iskoláját szúrtam ki, azt nem tudom, mondjuk, hogy a sors keze, vagy valamilyen isteni sugallat volt a dologban.

A lényeg, hogy lementem hozzá edzeni, aztán ott is ragadtam.

Mátyás ösztönösen ráérzett az oktatásra, a pedagógiai asszisztensi pálya is ezért találhatta őt meg. Nem spórol a mosolygással, a tiszteletet pedig nem megköveteli, hanem kiérdemli. Amikor e poszt kapcsán beszélgetünk, olyan közös élményeket elevenít fel, melyek során - elmondása szerint - elfogyott a türelme, és rosszul kezelt szituációkat. Ami azért érdekes, mert én nem emlékszem ilyenre. Mármint az adott szituációk valóban megtörténtek, de hogy Mátyásnak ezekben az esetekben elfogyott volna a türelme, azt erős túlzásnak érzem. Az adott helyzetből ugyanis mindig a legtöbbet próbálja kihozni, de sosem fordul görcsös erőlködésbe, sem az adott gyakorlat, sem az edzés.

Mátyás 15 éves kora óta foglalkozik harcművészetekkel. Karatéval kezdett, majd kipróbált több (köztük fegyveres) irányzatot is. Több harcmodorban is eljutott a barna övig, ekkor azonban mindig abbahagyta a gyakorlást. Utólag vált világossá számára, hogy valójában a tanítás elöl menekült. Ezen idő alatt aztán több kapcsolódási pont is kialakult közte és a Wing Tsun között, amikre ő amolyan spirituális jelként tekintett.

Feltűnt neki, hogy valamilyen formában mindig keresztezte az útját a Magyar Wing Tsun Egyesület nagymesetere és vezetője, Máday Norbert. Amikor például letette a kardot és elhatározta, hogy a fegyveres harcmodor helyett pusztakezes módszert szeretne tanulni, még nem tudta, hogy melyik stílust válassza. Miközben ezen morfondírozott, háttérzajként bekapcsolta a TV-t, amelyben aztán éppen Máday Norbert nyilatkozott a harcművészetekről. Ezt jelnek vette, úgyhogy meg is kereste azt a fehérvári tanítót, akiről az a kép élt emlékeiben, hogy - szikár alkata ellenére - többször földre kényszerítette már egykori, jó súlyban lévő karatemesterét.

Mindez 2009-ben történt és kellett pár vargabetű, mire aztán 2017-ben megnyitotta fehérvári iskoláját.

Egy pár hónapra Mátyás Németországba ment dolgozni, ahol bár jól keresett, nem tudott gyökeret verni. Erdélyben született, erős magyarságtudata van és bár a kétkezi munkával sincs baja, a jövőjét nem tudta volna elképzelni külföldön "melósként". Egyik napi kocogása közben aztán éppen az előtte álló dolgokon merengett, mikor egy számára addig ismeretlen faluban kötött ki, ahol az első, amit megpillantott, egy Wing Tsun felirat volt. Kiderült, hogy már ezen a kis településen is működik kung fu iskola, Mátyás pedig el is látogatott egy edzésre. Mint meséli, egy "Legolas arcú" fiatalember tartott tai chi-ba oltott Wing Tsun-t, és hát hamar nyilvánvalóvá vált számára, hogy neki itt inkább tanítania kellene, mintsem gyakorolnia. Aztán a sors úgy hozta, hogy amikor hazajött egy hét szabadságra, mesteri vizsgát tett, innen pedig egyenes út vezetett a veszprémi, majd a székesfehérvári iskola megnyitásához.

69218237_2430483383903840_2106298403439771648_n.jpg

Sylvester Mátyás

Jelenleg hétfőn és szerdán Veszprémben, kedden és csütörtökön Fehérváron tart edzéseket. A péntek a különórák napja, szombaton pedig ő maga jár Pestre különórára, hogy továbbfejlessze Wing Tsun tudását. Az edzésekre bárki ellátogathat, nem szükséges különösebb előképzettség.

Wing Tsun-ról annyit érdemes tudni, hogy egy nő fejlesztette ki, ami azt hozta magával, hogy az erő helyett a technikát és a gyorsaságot részesíti előnyben. Más harcművészetekkel szemben abból indul ki, hogy "én vagyok a gyengébb", vagyis teljesen más technikákra épít, mint például a Kempo. Érik is kritikák emiatt a Wing Tsun-t, hogy hát nem elég hatásos, nem elég hatékony, de ahogy a kung fu-sok mondják: a Wing Tsun ott kezdődik, ami a többi harcművészetben tiltott...

Mátyással a honlapján is fel lehet venni a kapcsolatot, de gyorsan reagál a Facebook-üzenetekre is, úgyhogy aki szeretné kipróbálni magát ebben a harcművészetben, forduljon hozzá bátran.!

A bejegyzés trackback címe:

https://8000.blog.hu/api/trackback/id/tr4915026372

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása